flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія створення та діяльності Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області

ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ ТА ДІЯЛЬНОСТІ НІЖИНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Судові статути 20 листопада 1864 року узаконили в Росії нові буржуазні принципи судоустрою і судочинства. Вони вводили незмінюваність суддів та незалежність суду від адміністрації, гласність і публічність засідань, змагальний процес, інститути присяжних засідателів, виборний мировий суд, нотаріат і т.д.

Ніжинський повіт з самим містом становили мировий округ, він поділявся на кілька ділянок. У кожній ділянці знаходився один дільничний мировий суддя і один почесний.

З архівних джерел відомо, що в Ніжинському судово-мировому окрузі існувало шість мирових дільниць, в кожній з яких знаходився мировий суддя. Мировий суддя – 1-ої дільниці Ніжинського судово-мирового округу, м-ко Вертіїівка Ніжинського повіту Чернігівської губернії 1872-1918 роки; 2-ої дільниці м-ко Носівка; 3-ої дільниці Ніжинського судово-мирового округу, м.Ніжин Чернігівської губернії; 4-ої дільниці м.Ніжин; 5-ої дільниці Ніжинського судово-мирового округу с.Галиця Ніжинського повіту, мировий суддя 6-ої дільниці Ніжинського судово-мирового округу с.Ховми Борзненського повіту Чернігівської губернії.

В Ніжині відбувалися з’їзди мирових суддів як повіту, так і судово-мирових округів. Наприклад, з’їзд мирових суддів Ніжинського-Козлянського судово-мирового округу м.Ніжин 1874 рік, з’їзд мирових суддів Ніжинського судово-мирового округу, в якому зазначені 48 справ, починаючи від 1861 року по 1882 рік, серед них книги реєстрації постанов, Журнали реєстрації цивільних справ, листування про порядок роботи судових установ, виконання судових вироків. Більш ширшим віданням відзначався Ніжинський повітовий з’їзд мирових суддів (2155 справ з 1890 року по 1915 рік), в якому присутня велика кількість кримінальних та цивільних справ, маються відомості про кількість озимих та ярих культур хліба в хлібозапасних магазинах, що скоріш за все пов’язано з дефіцитом хліба наприкінці 1880-х років.

В період з 1890 року по 1913 рік відомо про діяльність Ніжинських міських судів першої і другої дільниці. В основному характеристика їх відомства визначалася кримінальними та цивільними справами.

Ніжинський окружний суд діяв з 1874 року по 1918 рік та створювався на кілька повітів. Суд складався з голови, його товариша та членів суду. У апарат кожного суду входив прокурор з товаришами і канцелярією. До апарату суду входив і ряд інших посадових осіб (нотаріуси, присяжні пристави, розсильні, перекладачі і т.д.)

В Ніжині також працювали  Ніжинський межовий суд (створений у 1834 році, розглядав справи про розмежування земель на території повіту. Ліквідовано у 1864 році з передачею функцій межовим комісіям) та Ніжинський сирітський суд (1775-1917) – установа, що завідувала опікунськими і сирітськими справами осіб міських станів. Фундирувався при городових магістратах, а після введення судових статутів (у 1864 році) при окружних судах у складі голови – міського голови або інші особи і певного числа членів, що обираються зборами купецького, міщанського і ремісничого станів на 3 роки. У тих містах, де не було введено городове положення, складався з міського старости і 2 членів, що обирався міським суспільством.

До 1919 року Чернігівська губернія поділялась на повіти та волості, до складу якої входив і Ніжинський повіт. 07 березня 1923 року постановою ВУЦВК «Про адміністративно-територіальний поділ Чернігівщини» вводилась нова система управління – «район – округ – губернія». У Чернігівській губерніїі замість 12 повітів стало 5 округів, замість 133 волостей – 58 районів. Постановою від 03 червня 1925 року затверджений перехід на триступеневу систему управління з 01 серпня 1925 року.  Постановою від 13 липня 1930 року «Про реорганізацію округів» Ніжинський округ увійшов до складу Чернігівського округу. Постановою ВУЦВК від 15 жовтня 1932 року за рахунок зменшення Київської та Харківської областей створилась Чернігівська область, до складу якої увійшов Ніжинський район, існувала триступенева система управління - «район – область – центр». До 1939 року істотних змін в адміністративно-територіальному поділі не відбувалось. У вересні 1941 року Чернігівська область була окупована нацистами і знаходилась в зоні військового управління. Зона підлягала Головному командуванню сухопутних військ вермахту. [Державний архів Чернігівської області: Путівник / Редакційна колегія: Р.Я.Пиріг (голова), Г.В.Боряк, Г.В.Папакін, А.І.Неділя, О.Б.Коваленко. - Чернігів: РВК «Деснянська правда», 2001. - 600 с. - (Серія "Архівні зібрання України. Путівник] Весь хід історії мав вагомий вплив і на тогочасну судову систему.

Декретом Робітничо-Селянського уряду України «Про суд» від 14 лютого 1919 року було затверджено «Тимчасове Положення про Народні суди і Революційні трибунали УСРР». Таким чином, в період з 1919 року на території Ніжинського повіту, а пізніше округу та району, діяли народні суди 15 ділянок:

Народний суд 1 дільниці Ніжинського повіту м.Ніжин Чернігівської губернії;

 Народний суд 2 дільниці Ніжинського повіту м.Ніжин Чернігівської губернії;

Народний суд 3 дільниці Ніжинського округу с.м.т.Ічня Ічнянського району;

 Народний суд 4 дільниці Ніжинського округу с.Веркиевка Веркіївського району;

Народний суд 5 дільниці Ніжинського округу с.Комарівка Комарівського району;

Народний суд 6 дільниці Ніжинського округу с.м.т.Ічня Ічнянського району;

Народний суд 7 дільниці Ніжинського округу с.Лосинівка Лосинівського району;

Народний суд 8 дільниці Ніжинського повіту с.Дроздовка Ніжинського повіту (почав своє існування після звільнення Ніжинського повіту від Денікінських банд Червоною армією з 01 грудня 1919 року; Камера Народного суду знаходилась в с.Дроздовка; дільниця охоплювала Дроздівську і Дрімайлівську волості); Народний суд 8 дільниці Ніжинського повіту с.Шняківка Ніжинського повіту Чернігівської губернії; Народний суд 8 дільниці Ніжинського повіту с.Нова Басань Ново-Басанського району Ніжинського повіту Чернігвської губернії;

Народний суд 9 дільниці Ніжинського округу (з 1923 року); Народний суд 9 дільниці Ніжинського повіту с.Талалаївка Ніжинського повіту Чернігівської губернії (почав своє існування після звільнення Ніжинського повіту від Денікінських банд Червоною армією з 01 грудня 1919 року, Камера Народного суду знаходилась спочатку в м.Ніжині, потім в с.Талалаївка; дільниця охоплювала Талалаївську і Дорогінську волості; згідно циркулярного відношення Чернігівської губернії юридичного відділу про скорочення 11дільниць до 6 дільниць народних судів по Ніжинському повіту після перерозподілу дільниць Ніжинського повіту юридичним відділом з 08 березня 1922 року припинив свою діяльність, а охоплена ним дільниця влилась в 4 дільницю народного суда); Народний суд 9 дільниці Ніжинського округу с.м.т.Бобровиця Бобровицького району Ніжинського округу Чернігівської губернії;

Народний суд 10 дільниці Ніжинського повіту м.Ніжин Ніжинського повіту Чернігівської губернії;

Народний суд 11 дільниці Ніжинського округу м.Носівка Носівського району Ніжинського округу (діяв з 1923 року по 1930 рік);

Народний суд 12 дільниці Ніжинського округу с.м.т.Козелець Козелецького району Ніжинського округа;

Народний суд 14 дільниці Ніжинського округу с.Мрин Мринського району Ніжинського округу Чернігівської губернії;

Народний суд 15 дільниці Чернігівського округу м.Ніжин Ніжинського району.

 Єврейська камера Народного суду Ніжинського округу (за різними даними: час створення та ліквідації – невідомий, 1926 – 1927 роки).

Вищевказані народні суди були першою інстанцією, забезпечували охорону особистих та майнових прав громадян.

До повноважень народних судів відносилось:

Здійснення революційної діяльності в особистих та майнових відносинах громадян, захист інтересів та прав трудящих, зміцнення суспільно-трудової дисципліни і солідарності трудящих.

Народні суди 1, 2, 4, 5, 6, 7, 12 дільниць розглядали:

  1. Кримінальні справи по обвинуваченню у вбивствах, крупних крадіжках, пограбуваннях, самоуправствах, саботажах, дезертирствах, ухилення від обліку військовозобов’язаних, шахрайств, самовільної порубки та розкраданні лісу, по обвинуваченню батьків за невідвідування дітьми школи, посадові злочини.
  2. Цивільні справи про встановлення права власності на майно, розірвання шлюбу, про встановлення факту смерті чоловіків, звільнення від військової служби через релігійні переконання, про всиновлення дітей, встановлення року народження, стягнення аліментів, коштів за роботу, розподіл майна.

Народні суди 8, 9 дільниць здійснювали контроль за точним та неухильним виконанням радянських законів посадовими особами та громадянами, боротьба з розкрадачами соціалістичного майна, спекуляцій, боротьба з загальною кримінальною злочинністю, винесення вироків по кримінальним та цивільним справам.

Постановою ВУЦВК від 16 грудня 1922 року затверджено Положення про судоустрій УРСР, яким скасовувалися революційні трибунали й чинні на той час судові органи. Встановлювалась єдина система народних судів: народний суд (у межах повітового або міського району) – губернський суд – Верховний Суд УСРР.

Окрім того, тимчасово діяли спеціальні суди: а) військові трибунали - у справах про злочини проти Червоної Армії; б) військово-транспортні трибунали - у справах про особливо небезпечні злочини, що загрожували транспорту; в) особливі трудові сесії народних судів - у справах про злочини, що стосувалися порушень Кодексу законів про працю; г) центральна та місцеві арбітражні комісії - у майнових спорах між державними органами. На території м.Ніжина на той час існувала Особлива сесія Народного Суду Ніжинського повіту м.Ніжина Ніжинського повіту Чернігівської губернії, час існування якої датується 1922 роком.

Ніжинський окружний суд

Відповідно до постанови Робітничо-Селянського уряду України від 05 червня 1925 року «Про ліквідацію губерній та перехід на трьохступеневу систему управління» був створений Ніжинський окружний суд (окрсуд) м.Ніжина Ніжинського району; ліквідований у жовтні 1930 року відповідно до постанови ВУЦВК від 02 вересня 1930 року. До 07 серпня 1925 року функціонувала Ніжинська окружна сесія Губсуду, а з 08 серпня 1925 року відкрито чинність Ніжинського окружного суду.

Ніжинський окружний суд (окр. суд) м.Ніжина Ніжинського району мав наступні відділи: кримінально-судовий, цивільно-судовий та касаційно-кримінальний та касаційно-цивільний. До його повноважень відносилось: розгляд цивільних та кримінальних справ і безпосереднє управління та нагляд за всіма підвідомчими йому судовими установами. Розглядав кримінальні справи по обвинуваченню громадян у вбивстві і замаху на вбивство, підпалах, зловживаннях за посадою. Розглядав цивільні справи за позовами про стягнення заробітної плати, розірванні договорів, звільненні від військової служби по релігійним переконанням.

Народний суддя по трудовим справам

В березні 1923 року відповідно до Постанови ВУЦВК був створений Народний суддя по трудовим справам, який займався вирішенням спорів між наймачами та робітниками. Розглядав кримінальні справи по обвинуваченню власників кузень, майстерень, держмаслозаводів та інших підприємств за порушення законів про працю, експлуатація та звільнення підлітків, ненадання дня відпочинку робітникам, невиплата за понаднормову роботу, невиконання договорів не реєстрації батраків та підприємств. Невидача розрахункових книжок, найм робітників без відома біржи праці. Розглядав цивільні справи за позовами до підприємств та окремих осіб про стягнення заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку, встановлення трудового стажу по найму.

Вищевказана система судів проіснувала до початку Великої Вітчизняної війни.

Починаючи з 1943 року на території сучасного Ніжина діяли: Народний суд 1 дільниці м.Ніжина Чернігівської області (згідно архівних даних 1943-1949 роки діяльності), Народний суд 2 дільниці м.Ніжина Чернігівської області (згідно архівних даних 1943-1952 роки діяльності) та Народний суд Ніжинського району (згідно архівних даних 1943-1950 роки існування).

Народний суд Ніжинського району був поділений на дільниці відповідно до кількості населення.

05 червня 1981 року Верховною Радою УРСР приймається Закон «Про судоустрій Української РСР», яким здійснюється чергова реорганізація судів, районні (міські) народні суди зберігаються. 

Законом України від 24 лютого 1994 № 4017 "Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР "Про судоустрій Української РСР" з назви суду виключено слово «народний» та внесено ряд істотних змін до статей, що регламентують утворення і діяльність районних (міських) судів.

Указом Президента України №328/2004 від 15 березня 2004 року «Про внесення змін до Мережі та кількісного складу суддів місцевих судів» ліквідовано Ніжинський районний суд та Ніжинський міський суд та створено Ніжинський міськрайонний суд в складі 12 суддів.

Указом Президента України №328/2004 від 23 березня 2004 року «Про переведення суддів місцевих загальних судів та призначення виконуючих обов’язки голів цих судів» переведено на роботу на посадах суддів новоутворених місцевих загальних судів до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області суддів Ніжинського міського суду: Бережняка В.Д., Гордієць Л.В., Діденко О.П., Кобилецького І.Ф., Ковальову Т.Г., Марченка М.М., Пантелієнко В.Г., Триголову В.М. Суддів Ніжинського районного суду: Куровського Ю.В., Скалозуба О.М., Хандогу В.М., Харченка В.С. Цим же Указом призначено на посаду виконуючого обов’язки голови Ніжинського міськрайонного суду Бережняка В.Д.

Відповідно до Указу Президента України „Про призначення суддів” від 17 січня 2014 року № 13/2014 Чернушенко Єлізавету Антонівну призначено строком на п'ять років на посаду судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про звільнення суддів» від 08 вересня 2016 року № 1515-VІІІ звільнено у відставку суддів: Бережняка В.Д., Гордієць Л.В., Діденко О.П., Кобилецького І.Ф., Марченка М.М., Куровського Ю.В., Скалозуба О.М., Хандогу В.М.

На посаду голови Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області у серпні 2017 року зборами суддів суду обрано Пантелієнко Валентину Григорівну.

Наказом Державної судової адміністрації України "Про визначення кількості суддів у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, міста Києва" від 08 серпня 2017 року № 843 склад суддів Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області зменшено до 10 суддів.

Указом Президента України № 451/2017 від 29 грудня 2017 року «Про реорганізацію місцевих загальних судів» утворено Ніжинський окружний суд - у місті Ніжині, Ніжинському та Носівському районах Чернігівської області із місцезнаходженням у містах Ніжині та Носівці Чернігівської області шляхом реорганізації (злиття) Ніжинського міськрайонного суду та Носівського районного суду Чернігівської області.

На виконання наказу Державної судової адміністрації України № 458 від 06 вересня 2018 року «Про забезпечення виконання Указу Президента України від 29.12.2017 № 451» (зі змінами), 14.09.2018 року головою комісії з реорганізації (злиття) Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області надано державному реєстратору виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області документи для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті реорганізації». 

Відповідно до Указу Президента України «Про призначення суддів» від 22 червня 2020 року № 243/2020 Гагаріну Тетяну Олександрівну призначено на посаду судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області, а з 03 липня 2020 року зараховано до штату суду.

Відповідно до Указу Президента України «Про призначення суддів» від 15 липня 2020 року № 276/2020 Шевченко Ірину Миколаївну призначено на посаду судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області, а з 21 липня 2020 року зараховано до штату суду.

В серпні 2020 року зборами суддів суду головою суду переобрано Пантелієнко Валентину Григорівну.

Відповідно до Указу Президента України «Про призначення суддів» від 16 листопада 2020 року № 501/2020 Карпуся Ігоря Миколайовича призначено на посаду судді Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області, а з 03 грудня 2020 року зараховано до штату суду.

Станом на 01 січня 2021 року штат суддів суду складає 10 одиниць. Фактично зайняті 7 посад суддів, 6 з яких здійснюють судочинство, а у однієї судді (Чернушенко Є.А.) закінчилися повноваження. Штат працівників апарату суду налічує 44 особи.

В наданому матеріалі використані архівні фонди Відділу забезпечення збереженості документів Державного архіву області у м.Ніжині.